технологии

ТРАНСФЕР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

РОЗРОБКА МЕТОДІВ ТЕОРЕТИЧНОЇ І ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЇ ТРИБОЛОГІЇ "ПРИКЛАДНА ТЕОРІЯ МЕТОДІВ ВИПРОБУВАНЬ НА ЗНОШУВАННЯ" (МОНОГРАФІЯ)


Призначення розробки: Фундаментальні дослідження методів підвищення зносостійкості та енергозбереження в галузі машинобудування Створення системи методів випробувань на знос з отриманням параметрів моделей зношування.

Рекомендована область застосування: Машинобудування

Технічна характеристика: Знос у вузлах тертя залежить від безлічі умов, головним серед яких є питомий тиск між тілами в контакті. Отримання експериментальної залежності зносу від тиску традиційними методами вимагає випробувань лабораторних зразків при різних навантаженнях. У роботі пропонується випробовувати зразки в умовах змінних контактних тисків. При цьому відбувається складний процес зношування і в явному вигляді залежність зносу від тиску прямою зміною зносу отримати не можна. Однак, якщо при цьому описати за допомогою диференціального рівняння протікання процесу і як вихідну взяти функцію залежності зносу від шляху тертя, представляється можливим звести задачу визначення параметрів моделі зношування до вирішення зворотної контактної задачі зі зносом. Розроблені способи визначення параметрів контактної повзучості і моделей зносу дозволяють оцінювати стан вузлів тертя з урахуванням цих факторів на стадії вибору матеріалів і розрахунку ресурсу.

Переваги перед аналогами: У цій роботі пропонується, на відміну від традиційних випробувань при постійному питомому тиску, випробовувати зразки в умовах змінних контактних тисків. Не має аналогів у світі, або краща за існуючі аноалоги. Не має аналогів в Україні.

Стадія завершеності розробки: Провірено в лабораторних умовах

Опис розробки:
()
Проблема створення системи ефективних методів випробувань пар тертя на зношування є однією з базових проблем трибології, що визначають прогрес в цій області. Випробування на знос повинні закінчуватися визначенням параметрів моделей зношування. Тільки наявність параметрів моделі для кожної пари тертя дозволяє кількісно визначити знос у вузлах тертя машин, оцінювати їх ресурс. У цій роботі пропонується, на відміну від традиційних випробувань при постійному питомому тиску, випробовувати зразки в умовах змінних контактних тисків. У цих умовах відбувається складний процес зношування і в явному вигляді залежність зносу від тиску прямою зміною зносу отримати не можна. Однак, якщо при цьому описати за допомогою диференціального рівняння протікання процесу і як вихідну взяти функцію залежності зносу від шляху тертя, представляється можливим звести задачу визначення параметрів моделі зношування до вирішення зворотної контактної задачі зі зносом. Реалізація запропонованої ідеї вимагає рішення контактних задач зі зносом для пари тертя, для двох тіл, прийнятих за зразки при випробуваннях. Як зразки для випробувань прийняті тіла з простою поверхнею правильної форми: площина, куля, циліндр, конус, клин. Точне рішення контактних задач з урахуванням пружності, пластичності і повзучості в контакті при сучасному рівні розвитку методів принципово можливо, зокрема, числовими методами. Однак ці рішення громіздкі, їх застосування в практиці випробувань утруднено. У зв'язку з цим у цій роботі запропоновано наближений підхід, заснований на базовому припущенні про абсолютну жорсткість контактуючих тіл, тобто приймається, що тіла не деформуються. Це припущення дає прийнятні результати у випадку, коли переміщення від зносу істотно перевищують переміщення від деформацій. Розрахунки показують, що в переважній кількості випадків випробувань це припущення прийнятно. У підсумку можна стверджувати, що розроблена практично корисна прикладна теорія методів випробувань на знос. У процесі розробки ми наводили процедури і методичні приклади застосування цих методів. Надалі належить реалізувати наступний основний етап у створенні ефективності методів випробувань на знос, що включає дослідну та виробничу роботу, у тому числі: 1) розробка модельних установок для випробувань і проведення на них комплексу досліджень з відбору та відпрацюванні найбільш перспективних методів; 2) відпрацювання, виготовлення і стандартизація установок для випробувань широкого виробничого і дослідницького застосування; 3) удосконалення, як методик, так і установок для випробувань.

Результати дослiджень
Відповідає технічній характеристиці

Можливість передачі за кордон:
Продаж патентів
Продаж ліцензій
Спільне доведення до промислового рівня

Фотодоповнення

Країна Україна

Для отримання додаткової інформації звертайтесь::
E-mail: gal@uintei.kiev.ua

або заповнити форму:
Назва органiзацiї :
Адреса :
Розрахунковий рахунок :
Банк :
МФО :
Код ОКПО :

Данi про керiвника наукової органiзацiї :
Прiзвище :
iм'я :
По-батьковi :
Вчена ступiнь, наукове звання :
Телефон :
Факс :
E-mail :
Пропозицiї щодо спiвробiтництва (сумiсне патентування, сумiсне пiдприємство, продаж готового продукту, iнше) :
Країна: