технологии

ТРАНСФЕР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

ТЕХНОЛОГІЇ ВИКОРИСТАННЯ САПОНІТОВОЇ ПОРОДИ ТАШКІВСЬКОГО РОДОВИЩА В ЗЕМЛЕРОБСТВІ ТА ПРОМИСЛОВОСТІ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


Призначення розробки: Вивчення фізико-хімічних властивостей сапонітів різних форм, визначення напрямків їх практичного використання, розробка складів чистящих паст.

Рекомендована область застосування: Сапоніт в промисловості може використовуватись, базуючись на його унікальних властивостях як адсорбенту. Розроблено технологію застосування засобу для чистки сильно забруднених поверхонь. Одним із основних напрямків застосування сапоніту є землеробство - в якості ефективного вапняного добрива.

Технічна характеристика: Наукова новизна одержаних результатів полягає в наступному: - проведено комплексний аналіз властивостей сапонітів з метою їх практичного застосування в в землеробстві і промисловості; - показано залежність адсорбції барвників різних класів від характеру активації і модифікації природного сапоніту; - запропоновано фізико-хімічний підхід при виборі напрямків практичного використання сапоніту шляхом підбору і обгрунтованісті методів дослідження. Практична цінність результатів полягає у використанні сапонітів для підвищення ефективності землеробства і| застосуванні в промисловості та побуті. Засіб для чистки сильно забруднених поверхонь не забруднює оточуюче середовище, економний і ефективний, що показали виробничі випробування.

Переваги перед аналогами: Не має аналогів в Україні

Стадія завершеності розробки: Випробувано в режимі дослідної експлуат

Техніко-економічний ефект: Застосування сапонітів у землеробстві і промисловості повинне привести до значного економічного ефекту. Сапоніт в промисловості може використовуватись, базуючись на його унікальних властивостях як адсорбенту. Розроблено склади ряду засобів для чистки, які можуть! використовуватись, зокрема, як в текстильній промисловості, так і побуті. Ряд засобів; проходить випробування, тому ми приводимо у даній роботі технологію застосування засобу для чистки сильно забруднених поверхонь. Одним із основних напрямків застосування сапоніту є землеробство. Поведені дослідження показали можливість його застосування в якості ефективного вапняного добрива.

Опис розробки:
()
Досліджено фізико-хімічні властивості природного сапоніту Ташківського родовища Хмельницької обл., у тому числі основні властивості глин - здатності до адсорбції різних речовин, а також його активованих і модифікованих форм; проведено активацію сапоніту шляхом нагрівання при температурі 300 °С на протязі трьох годин (термічна активація) і обробкою 20%-м розчином сірчаної кислоти (36% від маси сапоніту) при температурі 95 °С на протязі шести годин (кислотна активація). Модифікацію проводили 0,1М розчинами солей багатовалентних металів - магнію, алюмінію і заліза при температурі 20 °С на протязі п'яти діб (катіонна модифікація); досліджено такі його властивості, як насипна і істинна маса, водневий показник водних суспензій сапоніту, ступінь насиченості його основами; досліджено сорбційні властивості сапоніту по відношенню до органічних барвників різної хімічної будови - прямого яскраво-оранжевого (аніонний барвник), метиленового блакитного (основний барвник) і катіонного синього 4К (катіонний барвник). Показано, що природний сапоніт! має добрі сорбційні властивості по відношенню до катіонного і основного барвників і невеликі по відношенню до аніонного барвника. З метою підвищення сорбційних властивостей природного| сапоніту проводили його активацію і модифікацію. Знайдено, що термічна активація сапоніту не приводить до посилення його сорбційних властивостей по відношенню до барвників різних класів. Показано, що кислотна активація різко збільшує сорбційні властивості сапоніту по відношенню до аніонного барвника (сорбція збільшується в 2,18 разів), а також підвищує адсорбцію основного і катіонного барвника. Адсорбційні властивості кислотно активованого сапоніту можна порівняти з адсорбційними властивостями активованого вугілля. Знайдено, що хімічна модифікація солями багатовалентних металів впливає неоднозначно на зміну сорбційних властивостей сапоніту. Найкращі результати по збільшенню адсорбції прямого яскраво-оранжевого і катіонного синього має сапоніт, який модифікований солями магнію, гірші результати по сорбції барвників маємо для сапоніту, який модифікований солями алюмінію і заліза. Показано, що хімічна модифікація суттєво збільшує сорбційні властивості сапоніту по відношенню до основного і катіонного барвників і у меншій ступені для аніонного барвника. Найкращі сорбційні властивості по відношенню до аніонного барвника має кислотно активований сапоніт. Проведено дослідження фізико-хімічних властивостей сапоніту показали можливості його застосування в промисловості - в якості сорбенту для освітлення забарвлених стічних вод, використання в засобах для чистки забруднених поверхонь, j препаратах для текстильної промисловості тощо. Одним із основних напрямків застосування j сапоніту є землеробство. Поведені дослідження показали можливість його застосування в якостіі ефективного вапняного добрива.

Результати дослiджень
Відповідає технічній характеристиці

Можливість передачі за кордон:
Продаж патентів
Продаж техничної документації
Спільне доведення до промислового рівня
Спільне виробництво,продаж,эксплуатація

Фотодоповнення

Країна Україна

Для отримання додаткової інформації звертайтесь::
E-mail: gal@uintei.kiev.ua

або заповнити форму:
Назва органiзацiї :
Адреса :
Розрахунковий рахунок :
Банк :
МФО :
Код ОКПО :

Данi про керiвника наукової органiзацiї :
Прiзвище :
iм'я :
По-батьковi :
Вчена ступiнь, наукове звання :
Телефон :
Факс :
E-mail :
Пропозицiї щодо спiвробiтництва (сумiсне патентування, сумiсне пiдприємство, продаж готового продукту, iнше) :
Країна: