технологии

ТРАНСФЕР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

РІВНЕМІР УЛЬТРОЗВУКОВИЙ ПОРТАТИВНИЙ РУП


Призначення розробки: Рівнеміри РУП забезпечують: - оперативний епізодичний вимір швидкості поширення звуку в рідинах; - оперативний епізодичний вимір температури стінок цистерн (резервуарів); - оперативний епізодичний вимір рівня підтоварної води. За результатами вимірів рівнемір здійснює обчислення щільності, обсягу й маси рідин, що перебувають у цистернах (резервуарах). Результати вимірів і обчислень зберігаються в енергонезалежній пам'яті рівнеміра для наступного перегляду й видачі цієї інформації в ПЕВМ.

Рекомендована область застосування: Портативні ультразвукові рівнеміри РУП призначені для оперативного епізодичного виміру рівня рідин у залізничних цистернах, а також у стаціонарних резервуарах, ємностях і технологічних апаратах, де не потрібен постійний моніторинг процесу зливу/наливу рідин, а саме: - звукопрозорих рідин (світлі нафтопродукти, зріджений вуглеводний газ, масла, спирти, розчинники, вода тощо); - небезпечних рідких хімічних речовин (зріджений аміак, зріджений хлор, кислоти, луги тощо), - рідин зі зниженої звукопрозорістю (нафта, мазут тощо).

Технічна характеристика: Основні технічні характеристики портативного рівнеміра РУП: - діапазон вимірів рівня: - "СЧ" діапазон - від 0,1 до 30 м; - "НЧ" діапазон - від 0,5 до 30 м; - діапазон вимірів рівня границі роздягнула двох рідин, що не змішують, з різною щільністю, у тому числі, рівня підтоварної води: - "СЧ" діапазон - від 0,15 до 29,8 м; - "НЧ" діапазон - від 0,6 до 29,5 м; - діапазон вимірів швидкості поширення звуку в рідинах - від 200 до 2200 м/с; - діапазон вимірів температури - від мінус 50 до плюс 80?З; - межі абсолютної погрішності, що допускає, виміру рівня: - "СЧ" діапазон: ± 1 мм - в інтервалі від 0,1 до 5 м включно; ± [1 + 2(Нізм. 5)] мм - в інтервалі понад 5 до 30 м; - "НЧ" діапазон: ± 5 мм - в інтервалі від 0,5 до 5 м включно; ± [5 + 2(Нізм. 5)] мм - в інтервалі понад 5 до 30 м; - межі абсолютної погрішності, що допускає, виміру рівня границі роздягнула двох рідин, що не змішують: - "СЧ" діапазон: ± 5 мм - в інтервалі від 0,1 до 5 м включно; ± [5 + 2(Нізм. 5)] мм - в інтервалі понад 5 до 29,8 м; - "НЧ" діапазон: ± 8 мм - в інтервалі від 0,6 до 5 м включно; ± [8 + 2(Нізм. 5)] мм - в інтервалі понад 5 до 29,5 м; - межі абсолютної погрішності, що допускає, при вимірі швидкості поширення звуку в рідинах: - "СЧ" діапазон - ± 0,3 м/с; - "НЧ" діапазон - 1,0 м/с; - межі абсолютної погрішності, що допускає, при вимірі температури - ± 0, 5 С. - межі відносної погрішності, що допускає, при обчисленні обсягу по градуйованих таблицях, уведеним у їхню пам'ять - 0,01%. - напруга живлення - від внутрішнього джерела живлення перетворювача ПІВ від 8 до 12В; - середній струм споживання - не більше 30 ма. - періодичність заміни елементів живлення - після сумарного наробітку більше 100 годин; - час одного циклу вимірів (без обліку установки електроакустичного перетворювача на цистерну) - не більше 2 хв; - кількість результатів вимірів, що зберігаються в енергонезалежній пам'яті перетворювача ПІВ - 999; - тип каналу видачі даних у ПЕВМ - RS-232. Ступінь захисту складових частин рівнеміра від проникнення води, пилу й сторонніх твердих часток: - електроакустичного перетворювача - IP 65; - перетворювача ПІВ - IP 54. Діапазон температури навколишнього повітря при експлуатації - від мінус 20 до плюс 50°С. Маса перетворювача ПІВ - не більше 1,1 кг, пристрою установки з електроакустичним перетворювачем - не більше 1,3 кг, пристрою зачищення - не більше 0,7 кг. Середній наробіток на відмову - не менш 100000 циклів вимірів. Середній термін служби - не менш 10 років. Клас по способі захисту людини від поразки електричним струмом за ДСТ 12.2.007- III.

Переваги перед аналогами: Основними перевагами рівнемірів РУП останньої модернізації, в порівнянні, від попередніх розробок портативних рівнемірів, є: - реалізований у рівнемірі діалоговий режим роботи оператора при проведенні вимірів, що дозволяє, завдяки підказкам, зчитувальним з індикатора, спростити процес вимірів і технічного обслуговування рівнеміра, а також істотно знизити час вимірів без пред'явлення підвищених вимог до кваліфікації оператора; - великий обсяг занесених в енергонезалежну пам'ять рівнеміра даних про функціональний зв'язок фізико-хімічних параметрів нафтопродуктів різних марок і виробників від швидкості звуку в них (що з'явилося результатом проведення спеціальної науково-практичної роботи), дозволив істотно підвищити точність оцінки щільності й маси нафтопродуктів, а також полегшив виявлення можливих підмін у супровідній документації без розкриття цистерн; - при обмірюванні цистерн зі зрідженим пропан-бутаном забезпечується не тільки вимір рівня, обсягу, маси зрідженого газу (з урахуванням маси газової фракції), але й процентний вміст пропану. Необхідно відзначити, що використання рівнеміра дозволяє замірити рівень не злитих залишків газу в цистерні, що не реалізується застосуванням ніяких інших засобів. Можливість обліку залишків зрідженого газу забезпечує швидку окупність приладу. В енергонезалежній пам'яті рівнеміра зберігаються дані про геометричні розміри, а також калібровані таблиці практично всіх залізничних цистерн, що перебувають в експлуатації в країнах СНД, що підвищує вірогідність оцінок обсягу й маси рідин. Зазначені вище переваги портативних ультразвукових рівнемірів забезпечили їхнє широке застосування для цілей оперативного обліку рідин при забезпеченні високої вірогідності вимірів.

Стадія завершеності розробки: Впроваджено в виробництво

Опис розробки:
()
Вимір проводиться безконтактним методом крізь стінки цистерн (резервуарів). При цьому повинні виконуватися наступні вимоги: - стінки цистерн (резервуарів) повинні бути одношаровими, товщиною не більше 50 мм і виготовлені з металу або інших звукопрозорих матеріалів; - конструкція цистерн (резервуарів) повинна забезпечувати доступ до їхньої донної частини для установки електроакустичного перетворювача; - на дні цистерн (резервуарів) не повинно бути значного шару звуконепрозорих відкладень. До складу рівнеміра РУП входить електроакустичний перетворювач і електронний блок (перетворювач ПІВ), а також допоміжне устаткування, необхідне для підготовки місця установки електроакустичного перетворювача на цистерні (резервуарі) і для його установки на цистерну (резервуар): пристрій зачищення, пристрій установки. Спосіб установки електроакустичного перетворювача на контрольований резервуар - магнітний. Для виміру температури стінки цистерни (резервуара) в електроакустичний перетворювач убудований термодатчик. Рівнемір РУП функціонує у двох частотних діапазонах з автоматичним перемиканням: середнечастотному ("СЧ") і низькочастотному ("НЧ"): - "СЧ" діапазон призначений для виміру рівня звукопрозорих рідин. - "НЧ" діапазон призначений для виміру рівня рідин зі зниженої звукопрозорістю або при наявності на дні цистерн (резервуарів) незначного шару звуконепрозорих відкладень. Виміру за допомогою рівнеміра на кожній контрольованій цистерні (резервуарі) виконуються в наступній послідовності: - за допомогою пристрою зачищення підготувати місця установки електроакустичного перетворювача: на бічній поверхні цистерни (резервуара) - для виміру швидкості звуку в рідини, що заповнює цистерну (резервуар); на донної поверхні цистерни (резервуара) - для виміру рівня рідини, що заповнює цистерну (резервуар); - установити перетворювач П на підготовлене для виміру швидкості звуку місце й виміряти швидкість звуку в рідини, що заповнює цистерну (резервуар), і температуру стінки цистерни (резервуара); - установити перетворювач П на підготовлене для виміру рівня місце й виміряти рівень рідини, що заповнює цистерну (резервуар), і температуру дна цистерни (резервуара); - зробити необхідні обчислення й занести результати вимірів і обчислень в енергонезалежну пам'ять рівнеміра для наступного аналізу. Рівнеміри РУП мають вибухозахисне виконання.

Відомості про новизну розробки:
є патентів України -- 1 шт.

Можливість передачі за кордон:
Продаж патентів
Реалізація готової продукції

Фотодоповнення

Країна Україна

Для отримання додаткової інформації звертайтесь::
E-mail: gal@uintei.kiev.ua

або заповнити форму:
Назва органiзацiї :
Адреса :
Розрахунковий рахунок :
Банк :
МФО :
Код ОКПО :

Данi про керiвника наукової органiзацiї :
Прiзвище :
iм'я :
По-батьковi :
Вчена ступiнь, наукове звання :
Телефон :
Факс :
E-mail :
Пропозицiї щодо спiвробiтництва (сумiсне патентування, сумiсне пiдприємство, продаж готового продукту, iнше) :
Країна: