технологии

ТРАНСФЕР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

МАГНІТОДИНАМІЧНИЙ МІКСЕР ДЛЯ ПІДІГРІВУ ТА РОЗЛИВКИ ЧАВУНУ МДН-6ч-3.0


Призначення розробки: Призначений для підігріву й заливання чавуну на пульсуючих ливарних лініях опочного і безопочного формування.

Рекомендована область застосування: Чорна металургія.

Технічна характеристика: - корисна маса металу – 3000 кг; - температура розливки чавуну – 1300-15500С; - продуктивність по перегріву чавуну на 1000С – 4000 кг/ч; - металоємкість форми – 10- 200 кг; - продуктивність по розливу – 10000 кг/ч; - швидкість подачи металу – 1-15 кг/сек; - напруга живлення – 380 В; - потужність індукційної печі – 360 кВт; - питомий розхід енергії: · при витримці – 35-40 кВт.год/т; · при розливі - 15-18 кВт.год/т; - габарити - 4500х3530х2650 мм.

Переваги перед аналогами: - повністю виключено ручну працю при розливці металу; - підвищення продуктивності праці; - поліпшення якості металу; - зниження браку лиття; - поліпшення умов праці.

Стадія завершеності розробки: Впроваджено в виробництво

Опис розробки:
()
Магнітодинамічний міксер МДН-6ч-3,0 призначено для підігріву та заливки чавуну на пульсуючих ливарних лініях опочної та безопочної формовки, в кокільні та центробіжні машини, при безперервному литті та рідинній штамповці. Пропонується також в якості міксера для витримки та підігріву чавуну. Магнітодинамічний міксер для чавуну складається з тигля, який оснащено індукційною магнітодинамічною одиницею. Тигель зачиняється кришкою, має вікно для чистки шлаку та жолоба для доливки металу. Індукційна одиниця вміщує зварний корпус, два індуктора, електромагніт, носок для зливу металу. Ці вузли кріпляться на рамі, яка спирається на основу. Міксер оснащено механізмом стабілізації вихідного рівня розливки металу. Футеровка міксера багатошарова. Робочий шар футеровки виготовляють з вогнетривкої маси МК-88 або МК-90 вітчизняного виробництва. Строк стійкості робочого шару футеровки при розливці сірого чавуну досягає 12 місяців безперервної роботи міксера. Принцип роботи міксера засновано на діянні електричних та магнітних полів на рідкий метал. При роботі міксера в тігель першочергово заливають рідкий метал, який заповнює канали індукційної одиниці. На обмотці індукторів включають напругу електричного живлення. При цьому в каналах утворюється електричний струм, під дією якого здійснюється нагрівання металу. Тепло з каналів передається в тігель за рахунок циркуляції металу по каналам. При включенні напруги на обмотку електромагніту виникає електромагнітне поле, яке на дільниці розміщення полюса електромагніту взаємодіє з електричним струмом в металі і створює електромагнітну силу. Під дією цієї сили рідкий метал призводиться в рух. В залежності від полярності включення напруги на обмотку електромагніта електромагнітна сила может буть направлена в сторону зливного носка або в сторону тигля. Перший варіант включення напруг визначає режим «Разливка», другий – «Перемішування». Режим роботи міксера – безперервний. Рідкий чавун в міксер доливають ковшами 1,0-3,0 т. В неробочі зміни міксер знаходиться на пониженій потужності, що забезпечує тривале зберігання рідкого металу при температурі 1200-12500С. Під час заливки форм потужність на електромагнітних системах задають таким чином, щоб забезпечити технологічно необхідні температуру і масові витрати чавуну. Процесом розливки металу управляє оператор. Заливка форм проводиться автоматично за час, в який поступає задана порція металу. Час видачі дози встановлюється на пульті управління для кожної форми в залежності від її металоємкості. Оператор має можливість корегувати час заливки та швидкість подачи металу в форму. Схема управління забезпечує також ручний режим заливки чавуну в форми. Розроблено два взірця магнітодінамічного міксера: з одним зливним носком – для заливки чавуну в один металоприймальник та з двома зливними носками – для подачі металу в два металоприймальника. В останньому варіанті індукційна одиниця оснащено двома електромагнітами з незалежними джерелами електричного живлення.

Відомості про новизну розробки:
є авторських свідоцтв -- 1 шт.
є патентів України -- 2 шт.
є патентів інших країн -- 3 шт.
в розробці застосовано патентiв -- 4 шт.

Результати дослiджень
Відповідає технічній характеристиці

Можливість передачі за кордон:
Продаж патентів
Продаж ліцензій
Продаж техничної документації
Реалізація готової продукції

Фотодоповнення

Країна Україна

Для отримання додаткової інформації звертайтесь::
E-mail: gal@uintei.kiev.ua

або заповнити форму:
Назва органiзацiї :
Адреса :
Розрахунковий рахунок :
Банк :
МФО :
Код ОКПО :

Данi про керiвника наукової органiзацiї :
Прiзвище :
iм'я :
По-батьковi :
Вчена ступiнь, наукове звання :
Телефон :
Факс :
E-mail :
Пропозицiї щодо спiвробiтництва (сумiсне патентування, сумiсне пiдприємство, продаж готового продукту, iнше) :
Країна: