технологии

ТРАНСФЕР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

ПОВЕРХНЕВО-АКТИВНІ РЕЧОВИНИ НА ОСНОВІ ВІДНОВЛЮВАНОЇ РОСЛИННОЇ СИРОВИНИ


Призначення розробки: В ІБОНХ НАН України на базі ріпакової й соняшникової олій та побічних продуктів від їх очистки синтезована низка екологічно безпечних біоПАР, які за результатами випробувань призначені для використання як високоефективні емульгатори-стабілізатори інвертних емульсій для нафтогазовидобувної галузі, загусники для консистентних мастил, інгібітори корозії та основа мастильно-консерваційних засобів для сільськогосподарської техніки, внутрішньо-свердловинного обладнання і машинобудування.

Рекомендована область застосування: Нафтогазовидобувна галузь. Сільськогосподарська техніка, внутрішньо-свердловинне обладнання і машинобудування.

Переваги перед аналогами: Синтезовані біоПАР порівняно з широко вживаними нафтохімічними аналогами з тривалим і незадовільним біорозкладанням (емультал, СМАД, ЕС, нафтохім, емульжел, нафтенол і т.п.), мають наступні переваги. 1. Вихідною сировиною для синтезу біоПАР є побічні продукти від очищення рослинних олій чи самі рослинні олії, які є не токсичними і екологічно чистими. 2. Висока стабілізуюча здатність пропонованих емульгаторів-стабілізаторів, що виражається в низькій фільтрації, підвищеній в’язкості і структурній міцності інвертних емульсій за їх участі, дозволяє використовувати ці емульсії при глушінні свердловин і як бурові промивальні рідини. 3. Висока термостабільність біоПАР і одержуваних на їх основі інвертних емульсій (понад 30 діб при температурі 120°С), на відміну від нафтохімічних аналогів - 3-13 діб при 80°С, дозволяє застосовувати емульсії в умовах з температурою 80-140°С. 4. БіоПАР можуть використовуватися для приготування змащувально-охолоджуючих рідин. 5. БіоПАР проявляють високу захисну активність і можуть слугувати інгібіторами корозії металевих труб і устаткування чи додатками до консерваційних олив. 6. Підвищена адгезія до щебеню і цементного каменю дозволяє рекомендувати їх в асфальто-бітумних композиціях для дорожного будівництва і ремонтно-відновлювальних робіт у свердловинах.

Стадія завершеності розробки: Підготовлено до впровадження

Опис розробки:
()
Актуальність проблеми. В Україні у нафтогазовидобувній галузі щорічно використовують понад 27 тис.т поверхнево-активних речовин (ПАР) і засобів технічного призначення і майже стільки ж для виробництва миючих засобів і товарів косметико-гігієнічного призначення. Проте через недостатні потужності чи відсутність власного виробництва імпорт їх складає від 100 % для катіонних і амфолітних ПАР до 22 % для нейоногенних ПАР за ціною від 900 до 3000 дол. США за тонну. Іншим значущим чинником цієї проблеми, особливо для паливно-енергетичного ком¬плексу, який споживає біля 50 % усіх ПАР, є зростаюче екологічне навантаження на довкілля, оскільки продукти нафтового походження відносяться до біологічно важкорозкладуваних продуктів (10-30%) і в процесі використання біля 36 % їх залишається в навколишньому середовищі. Крім того, на кожну вироблену тонну витрачається в середньому 4,25 т нафти, що еквівалентно викидам в атмосферу біля 13 т С02. Синтезовані біоПАР добре диспергуються в рідких аліфатичних і ароматичних вуглеводнях, легких нафтах, нафтопродуктах, газоліні, газовому конденсаті, мінеральних і рослинних оліях. Утворюючи гелеподібну структуру в адсорбційному шарі та в об’ємі розчину, вони проявляють високу стабілізуючу дію на емульсії і емульсивно-суспензійні системи, тобто перешкоджають коагуляції і флокуляції крапельок внутрішньої гідрофільної дисперсної фази, переважно води. Емульсії з концентрацією емульгатора-стабілізатора 0,5-2 % володіють високими структурно-реологічними характеристиками, термічною і седиментаційною стійкістю за відсутності фільтрації.

Результати дослiджень
Готове до впровадження

Можливість передачі за кордон:
Продаж патентів
Продаж техничної документації

Фотодоповнення

Країна Україна

Для отримання додаткової інформації звертайтесь::
E-mail: gal@uintei.kiev.ua

або заповнити форму:
Назва органiзацiї :
Адреса :
Розрахунковий рахунок :
Банк :
МФО :
Код ОКПО :

Данi про керiвника наукової органiзацiї :
Прiзвище :
iм'я :
По-батьковi :
Вчена ступiнь, наукове звання :
Телефон :
Факс :
E-mail :
Пропозицiї щодо спiвробiтництва (сумiсне патентування, сумiсне пiдприємство, продаж готового продукту, iнше) :
Країна: