технологии

ТРАНСФЕР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

ДІЕЛЕКТРОМЕТР МІЛІМЕТРОВОГО ДІАПАЗОНУ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ АВТЕНТИЧНОСТІ СТОЛОВИХ ВИН ТА СОКІВ


Призначення розробки: Розв'язання проблеми натуральності (автентичності) виноградних вин та соків за допомогою вимірювання комплексної діелектричної проникності (КДП) рідин у міліметровому діапазоні довжин хвиль, у яких спостерігається максимальна частотна дисперсія для води (основна складова вина та соку).

Рекомендована область застосування: Виноробство. Вирішення однієї із найбільш значущих проблем моніторингу якості вин - виявлення контрафактної продукції, пов'язаної з доданням води, тому новий прилад може знайти застосування для високоточного експрес-контролю концентрації води у вині та фруктових соках. Наші споживачі: 1) заводи вторинного виноробства та шампанських вин, для яких первинну сировину (виноматеріали) поставляють заводи первинного виноробства (виноматеріал є продуктом бродіння винограду); 2) лабораторії (центри) державних та галузевих контролюючих органів; 3) регіональні відділення державної податкової адміністрації та продавці продукції виноробства.

Технічна характеристика: Ключова технічна характеристика приладу для вирішення проблеми ідентифікації натуральності вин і соків - висока диференційна чутливість у діапазоні частот (відносна різниця діелектричної проникності двох сильно поглинаючих рідин, яка може бути виявлена приладом), яка не перебільшує 0,1%, що в порівнянні дорівнює декільком краплям води у бокалі вина.

Переваги перед аналогами: Прилад здатний виявити найменшу кількість доданої води у порівнянні з низкою відомих фізико-хімічних методів та потребує до п'яти хвилин на виконання аналізу персоналом з низьким рівнем кваліфікації та порівняно низькими фінансовими витратами. На даний час на ринку відсутні прилади контролю доданої води у винах та соках, дія яких заснована на принципах діелектрометрії, хоча науковий пошук у цьому напрямку виконується. Прилад легко транспортабельний, дозволяє використовувати менший обсяг рідини, що досліджується.

Стадія завершеності розробки: Підготовлено до впровадження

Техніко-економічний ефект: Після впровадження технології контролю якості вина відбудуться позитивні зміни для суспільства при належному рівні контролю за якістю продукції. Зросте вірогідність вживання громадянами натуральних вин та соків, а не розчинених водою сурогатів. Підвищиться попит на якісне українське вино та сік. Збільшиться доля податків з виноробної галузі, які можуть бути використані суспільством у цілому на свої потреби.

Опис розробки:
()
Ідея запропонованої технології полягає у використанні залежності фізичного показника - діелектричної проникності вина чи соку від концентрації низки речовин, що є складовими вина (соку). По-перше, авторами розробки було встановлено, що зниження концентрації переважної більшості речовин спричиняє зниження його діелектричної проникності у мікрохвильовому діапазоні і, тим самим, створює передумови визначення малих додатків води у вині чи соку. По-друге, автори винайшли новий спосіб вимірювання діелектричної проникності сильно поглинаючих рідин. Він базується на новому електродинамічному принципі побудови вимірювальної комірки і дає високу диференційну чутливість (відносна різниця діелектричної проникності двох рідин, яка може бути виявлена приладом, не перебільшує 0,1%). Технологія виявлення доданої води у вина та соки, яка пропонується, відноситься до класу інструментальних фізико-хімічних методів, а тому є об'єктивною, здатна виявляти мінімальні кількості доданої води, потребує мало часу на виконання аналізу персоналом з середньотехнічною освітою. Прилад, який реалізує цю технологію, є мобільним та має ціну значно меншу у порівнянні з ядерними магнітно-резонансними спектрометрами. Новим чинником тут виступають високі метрологічні характеристики приладу та прийнятна ціна. Пристрій містить дві ідентичні комірки, в яких розташовані діелектричні стрижні. В одній комірці міститься рідина, яка досліджується, а в іншій - еталонна рідина. Кожна з комірок з'єднана із вхідним та вихідним прямокутними хвилеводами за допомогою перетворювачів типів хвиль. Структура такого вимірювального пристрою дозволяє обчислити абсолютні значення КДП рідини, яка досліджується, з характеристичного рівняння розповсюдження хвилі у діелектричному стрижні, який міститься у рідині, за виміряними значеннями згасання і різниці фаз хвиль у комірках пристрою, якщо відома КДП еталонної рідини. Перед проведенням експрес-діагностики необхідно ознайомитись з методикою проведення вимірювань. Для цього необхідно провести демонстраційні тести на контрольних зразках для виявлення фальсифікації згідно з супровідною інструкцією щодо використання. Щоб почати вимірювання, необхідно заповнити одну комірку рідиною, яка досліджується, а іншу - еталонною рідиною. Було створено прототип №1 діелектрометра, який пройшов тестування у Національному інституті винограду і вина (НІВіВ) "Магарач", м. Ялта, АР Крим, Україна, де була розроблена методика його застосування. На підставі проведених випробувань було зроблено висновок, що діелектрометр може бути використано для експрес-діагностики автентичності виноградних вин та соків. На підставі протоколів випробувань було розроблено методичні рекомендації для використання діелектрометра № КД 00384830.058-2010 у НІВіВ "Магарач".

Відомості про новизну розробки:
є патентів України -- 1 шт.


ноу-хау--
1 шт.

Результати дослiджень
Забезпечує отримання стабільних результ

Можливість передачі за кордон:
Продаж патентів
Продаж ліцензій
Спільне доведення до промислового рівня
Створення спільного підприємства
Спільне виробництво,продаж,эксплуатація

Фотодоповнення

Країна Україна

Для отримання додаткової інформації звертайтесь::
E-mail: gal@uintei.kiev.ua

або заповнити форму:
Назва органiзацiї :
Адреса :
Розрахунковий рахунок :
Банк :
МФО :
Код ОКПО :

Данi про керiвника наукової органiзацiї :
Прiзвище :
iм'я :
По-батьковi :
Вчена ступiнь, наукове звання :
Телефон :
Факс :
E-mail :
Пропозицiї щодо спiвробiтництва (сумiсне патентування, сумiсне пiдприємство, продаж готового продукту, iнше) :
Країна: