технологии

ТРАНСФЕР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

АВТОМАТИЗОВАНА СИСТЕМА ОБЛІКУ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ


Призначення розробки: Українські науковці розробили та впровадили автоматизовану систему обліку електричної енергії (АСОЕ) з контролем показників її якості (ПЯЕ). Вона дає змогу одночасно здійснювати ефективний облік електричної енергії та вимірювати показники її якості з застосуванням апаратно-програмних комплексів у магістральних і міждержавних мережах ДП "НЕК "Укренерго", а також підтримувати баланс електричної енергії в енергосистемах (ЕС) Об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України.

Рекомендована область застосування: Електронергетичні системи.

Переваги перед аналогами: Використання вказаної системи підвищує надійність і стійкість роботи української ОЕС і уможливлює суттєве зменшення втрат електроенергії. Впровадження системи дало змогу впорядкувати функціонування енергоринку України і забезпечити його гнучке керування. А це, у свою чергу, сприяє посиленню енергетичної безпеки й незалежності нашої держави. Cистема, серед іншого, забезпечує прийняття правильних рішень у процесі оперативного вирішення задач оптимізації режимів роботи ОЕС України.

Стадія завершеності розробки: Впроваджено в виробництво

Техніко-економічний ефект: Підвищення ефективності роботи електричних мереж завдяки АСОЕ з контролем ПЯЕ підтверджено практичними розрахунками техніко-економічних показників її використання, в результаті чого встановлено, що починаючи з 2013 року економічний ефект від впровадження цієї системи на ДП «НЕК «Укренерго» перевищив 1 млрд. грн.

Опис розробки:
()
Створення унікальної у світовій практиці АСОЕ з контролем ПЯЕ дає змогу інтегрувати ОЕС України до Об’єднання енергосистем європейських країн («ENTSO-E») і забезпечує функціонування вітчизняного енергоринку й диспетчерської служби ДП «НЕК «Укренерго» шляхом постійного надання оперативних і достовірних даних моніторингу параметрів якості та технічного контролю електроенергії на всіх рівнях її виробництва, передачі і споживання. Так, впроваджена в ДП «НЕК «Укренерго» трирівнева АСОЕ цілком відповідає найвищим міжнародним стандартам, оскільки забезпечує одночасне вимірювання понад 100 технічних і 2 тис. комерційних параметрів. Крім того, на даний час вказаною автоматичною системою охоплено вже понад 140 підстанцій всіх електроенергетичних систем ОЕС України. Вчені розробили також методи адаптації засобів вимірювання до режимів роботи електричних мереж - для поліпшення метрологічних характеристик засобів вимірювання. На основі цих методів дослідники запропонували низку алгоритмів для вимірювання параметрів режимів багатофазних електричних мереж і визначання ПЯЕ, які забезпечують підвищення точності й завадозахищеності вимірювань та зменшення похибки обробки інформації. Згадані методи й алгоритми практично реалізовані у розроблених приладах вимірювання параметрів електричних мереж і багатофункціональних лічильниках електроенергії, які функціонують у складі АСОЕ, та підвищують загальну ефективність її роботи. Вітчизняні науковці першими в Україні запровадили в серійне виробництво трифазні й однофазні багатофункціональні лічильники електроенергії з одночасним аналізом її якості типів ЕТ, ZET та ЕТО і класів точності 1,0; 0,5S та 0,2S. Українські дослідники створили також єдину в світовій практиці міру СТИ-1, призначену для метрологічної атестації еталонів контролю показників якості електроенергії. Застосування міри СТИ-1 забезпечує відтворення ПЯЕ з точністю до 0,01%, тобто, фактично, на межі можливостей сучасної вимірювальної техніки. Усі серійні засоби вимірювання, еталони, метрологічні установки та система обліку електроенергії в цілому сертифіковані органами ДП «Укрметрдержстандарт». Загалом розробники отримали 140 свідоцтв про метрологічну атестацію всіх високовольтних підстанцій ОЕС України.

Результати дослiджень
Забезпечує отримання стабільних результ

Можливість передачі за кордон:
Продаж ліцензій
Реалізація готової продукції

Фотодоповнення

Країна Україна

Для отримання додаткової інформації звертайтесь::
E-mail: gal@uintei.kiev.ua

або заповнити форму:
Назва органiзацiї :
Адреса :
Розрахунковий рахунок :
Банк :
МФО :
Код ОКПО :

Данi про керiвника наукової органiзацiї :
Прiзвище :
iм'я :
По-батьковi :
Вчена ступiнь, наукове звання :
Телефон :
Факс :
E-mail :
Пропозицiї щодо спiвробiтництва (сумiсне патентування, сумiсне пiдприємство, продаж готового продукту, iнше) :
Країна: