технологии

ТРАНСФЕР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИЛУЧЕННЯ ТА ЗБАГАЧЕННЯ СУМІШЕЙ НЕОНУ І ГЕЛІЮ НА ОСНОВІ БАРОМЕМБРАННИХ МЕТОДІВ


Призначення розробки: Розроблені методи підвищення ефективності вилучення та збагачення сумішей неону і гелію шляхом впровадження мембранних систем в існуючі криогенні процеси і розробки технологічних рішень вилучення неоногеліевого концентрату при обмеженій наявності криогенного забезпечення.

Рекомендована область застосування: Холодильна, вакуумна та компресорна техніка, системи кондиціювання, кріогенна техніка.

Переваги перед аналогами: Немає аналогів в Україні.

Стадія завершеності розробки: Впроваджено в виробництво

Опис розробки:
()
Значні відмінності в коефіцієнтах проникності продукційних і домішкових компонентів суміші та вимога щодо забезпечення високого ступеня вилучення зумовили необхідність розробки універсальної розрахункової методики, що забезпечує високий ступінь достовірності в режимах зі значними частками відбору пермеатного (продукційного) потоку. Коефіцієнти проникності чистих Ne, He, Кг, Хе були визначені на експериментальному стенді манометричним методом для мембран з полісульфона. Для налагодження розрахункових алгоритмів і підтвердження робочих режимів установок збагачення неоно-геліевої суміші були проведені дослідження на сумішах-імітаторах, компонентний склад яких відповідає такому на виході з блоку розділення ВРУ. Визначено, що одиничний мембранний модуль при роботі на наявному перепаді тисків забезпечує зниження концентрації домішкового азоту з 50 % об до 20..22 % об при ступені вилучення неоно-геліевої суміші С = 0,9. Визначено, що рециркуляція пермеатного потоку збільшує вміст легкопроникних компонентів в потоці високого тиску, що в свою чергу дозволяє домогтися концентрації домішкового азоту у (N2) = 12 % об. Включення мембранного модуля для попередньої сепарації неоно-геліевої суміші перед криогенним адсорбером дозволяє знизити концентрацію неону в потоці віддувки з 20 % об до 5 % об, дозволяючи при цьому збільшити час захисної дії. Розроблено технологічні схеми включення двоступеневих мембранних систем в установки скраплення природного газу малої продуктивності, показано, що у разі початкової концентрації гелію в природному газі у (Не)> 0,3 % об. можливо отримувати гелієвий концентрат у (Не)> 90 % об, при загальному ступені вилучення С = 0,9. Промисловий прототип мембранної установки для збагачення неоно-гелієвої суміші пройшов дворічні випробування на металургійному комбінаті.

Результати дослiджень
Забезпечує отримання стабільних результ

Можливість передачі за кордон:
Спільне доведення до промислового рівня
Реалізація готової продукції

Фотодоповнення

Країна Україна

Для отримання додаткової інформації звертайтесь::
E-mail: gal@uintei.kiev.ua

або заповнити форму:
Назва органiзацiї :
Адреса :
Розрахунковий рахунок :
Банк :
МФО :
Код ОКПО :

Данi про керiвника наукової органiзацiї :
Прiзвище :
iм'я :
По-батьковi :
Вчена ступiнь, наукове звання :
Телефон :
Факс :
E-mail :
Пропозицiї щодо спiвробiтництва (сумiсне патентування, сумiсне пiдприємство, продаж готового продукту, iнше) :
Країна: