технологии

ТРАНСФЕР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

АВТОМАТИЗОВАНА СИСТЕМА МОРФЕМНО-СЛОВОТВОРЧОГО АНАЛІЗУ СЛІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ


Призначення розробки: Система представляє великий лексичний матеріал (170 тис. слів), що дозволяє говорити про повноту лінгвістичного опису морфемної і словотворчої систем української мови. Розроблено методику і методологію конструювання системи, а також формалізація опису морфів, морфних і словотворчих структур може бути використана як еталонна при укладанні різних електронних словників, картотек, при автоматизованій класифікації лінгвістичного матеріалу.

Рекомендована область застосування: Освіта.

Технічна характеристика: Система структурується на два модулі і чотири блоки: - морфемний модуль - морфемна база даних, де аналізується морфна структура словоформ; - словотворчий модуль - словотворча база даних, де аналізується словотворча структура словоформ. Кожен модуль складається з двох блоків: - блок-словник; - блок-аналізатор. Передбачається така логіка виконання завдань: - укладення морфемного електронного словника, на базі якого створюється морфемний аналізатор, що виконує функцію лінгвістичного інструменту-класифікатора в процесі укладення електронного словотворного словника української мови, на базі якого будується система автоматизованого словотворного аналізу.

Переваги перед аналогами: На сьогодні завершено укладання морфемного електронного словника, що складається з трьох підсистем: 1) список 170 тис. слів української мови з певними морфними структурами; 2) список аломорфічніх коренів (2500 коренів) 3) список омонімічних коренів (3100 коренів). Для всіх інших модулів системи розроблена теоретична ідеологія, методологія і програмне забезпечення.

Стадія завершеності розробки: Підготовлено до впровадження

Техніко-економічний ефект: Обсяг системи (170 тис. слів) вимагає залучення для роботи лінгвістів, програмістів і дизайнерів. Реалізація проекту вимагає також технічних ресурсів: комп'ютери з ліцензійним програмним забезпеченням (С ++, RDBMS - MS Access, принтери, витратні матеріали, витрати на Інтернет, копіювання та безкоштовне розповсюдження 100 CD-комплектів системи). Майбутній розвиток проекту: - укласти повний реєстр словотвірного словника української мови на базі всіх коренів; - створити автоматизовану систему для проведення морфемного і словотвірного аналізу на базі словоформ тексту; - створити автоматизовану систему синтезу морфних і словотворчих структур слів української мови; - укласти автоматизований тлумачний словник морфем української мови, що дозволить змоделювати морфну структуру на семантичній площині організації слова.

Опис розробки:
()
Мета проекту полягає у створенні автоматизованої системи морфемно-словотвірного аналізу української мови. Вона структурується на: 1) дві бази даних: морфемну і словотворчу, які можуть бути використані як словники; 2) морфемний і словотворчий аналізатори, які розглядаються як надійні лінгвістичні інструменти мовознавчих досліджень, здатні працювати в режимах пошуку, класифікації, морфемного і словотвірного аналізів мовного матеріалу. Завдання проекту: 1) створити морфемну базу даних: - верифікувати морфемну сегментацію 170 тис. слів створеного морфемного словника української мови; - верифікувати базу даних аломорфічніх коренів; - верифікувати базу даних омонімічних коренів; - здійснити автоматизовані угруповання лексики в спільно-афіксальних і однокореневих класах; 2) створити словообразовательную базу даних: - здійснити автоматизовані угруповання лексики в однокореневі класи; - здійснити автоматизовану класифікацію слів в межах кожної однокореневої вибірки за кількісно-морфними моделями; - побудувати словотворчі гнізда. 3) об'єднати морфемну і словотворчу бази даних в єдину систему з зручним інтерфейсом, яка буде доступна для широкого кола користувачів. 4) розробити пакет лінгвістичних алгоритмів і комп'ютерних програм для роботи з АЗМЗ. 5) створити веб-сторінку для АЗМЗ.

Результати дослiджень
Готове до впровадження

Можливість передачі за кордон:
Реалізація готової продукції

Фотодоповнення

Країна Україна

Для отримання додаткової інформації звертайтесь::
E-mail: gal@uintei.kiev.ua

або заповнити форму:
Назва органiзацiї :
Адреса :
Розрахунковий рахунок :
Банк :
МФО :
Код ОКПО :

Данi про керiвника наукової органiзацiї :
Прiзвище :
iм'я :
По-батьковi :
Вчена ступiнь, наукове звання :
Телефон :
Факс :
E-mail :
Пропозицiї щодо спiвробiтництва (сумiсне патентування, сумiсне пiдприємство, продаж готового продукту, iнше) :
Країна: