Автоматизована система формування інтегрованих міждержавних інформаційних ресурсів (АСФІМІР)

В УкрІНТЕІ було розроблено один із можливих механізмів трансферу інноваційних технологій та автоматизовану систему для реалізації цього механізму і забезпечення інформаційного супроводу процесів трансферу.

Цей механізм і автоматизована система досить докладно описані в [1-7].

В основу побудови автоматизованої системи трансферу технологій було покладено декілька основних посилань:

Призначення системи – накопичення та забезпечення оперативного обміну інформацією між розробниками і споживачами інноваційної продукції.

Інформаційна система включає в себе локальну складову, котра розміщена на сервері УкрІНТЕІ, і інтернет-складову, розміщену на сайті УкрІНТЕІ: http://www.uintei.kiev.ua на сторінці «Трансфер інноваційних технологій».

Локальна складова містить головні і допоміжні БД. В інтернет-складовій розміщені БД «Реферати інноваційних технологій і розробок», БД «Інвестиційні проекти» і форми заявок і анкет, необхідні для реалізації зв'язку користувача з системою.

Інформаційні масиви локальної складової наповнюються даними як із традиційних джерел (публікації, проспекти виставок і ін.) так і даними, отриманими через Інтернет від користувачів.

Інформаційні масиви локальної та інтернет-складової знаходяться в динамічному взаємозв'язку. Це дає можливість користувачам-розробникам розміщувати інформацію про свої розробки й інвестиційні проекти як на сайті УкрІНТЕІ, так і в локальних базах. Для цього розробнику достатньо заповнити форму «Технічна пропозиція» чи «Інвестиційний проект» і відіслати її на адресу адміністратора системи. У цих формах передбачено поля, зокрема: призначення, галузь дослідження, новизна, стадія готовності, переваги перед аналогами й інші. Ці поля дають досить повне уявлення про технологію чи проект.

Звертаючись до інших форм, наданих в інтернет-складовій системи, користувач має можливість заявити себе експертом чи знайти експерта, заявити себе інвестором чи знайти інвестиції для свого проекту або знайти для себе партнера, а також одержати додаткові відомості про науково-технічну розробку, яка його зацікавила, заповнивши і надіславши заявку на додаткову інформацію.

Усі повідомлення, отримані з інтернет-складової, через буфер обміну відправляються адміністратором системи в локальну складову.

Система має розгалужену внутрішню мережу, що дає змогу оперативно здійснювати багатоаспектний пошук необхідної інформації в наявних базах. Так, зокрема, передбачено перехресний пошук за заявками: на пошук інвесторів - у базі інвесторів; на пошук експерта – у базі експертів; на додаткову інформацію - у базі інноваційних технологій і розробок та в базі інвестиційних проектів. Пошук завершується підготовкою в автоматичному режимі відповіді користувачу, яку адміністратор системи надсилає за призначенням.

Автоматизована система надає можливість реалізовувати режим автоматизованого обміну інформацією з користувачем, який має блоки програмного забезпечення аналогічного призначення.

У зв'язку з тим, що УкрІНТЕІ постійно розширює і поглиблює свої науково-технічні контакти з різними країнами, система будувалася таким чином, щоб була можливість розміщувати в ній інформацію від кожної нової країни. Так, наразі розроблено підсистему Центру трансферу технологій КНР для взаємодії з АСФІМІР.

До автоматизованої підсистеми системи КНР входять: блок введення і прийому інформації; блок пошуку і передачі інформації; блок довідників.

Для зв'язку підсистеми КНР з АСФІМІР використовують блок зовнішніх зв'язків, в якому вибирається країна і виконуються необхідні перекодування.

Введення і передача інформації можна здійснювати трьома мовами – українською, російською, англійською. Для перекладу з однієї мови на іншу передбачено блок переносів для перекладу.

Пошук інформації можна виконувати за основними полями бази, а також за діапазоном дат введення і діапазоном порядкових номерів введених технологій і розробок. Крім того, можна відібрати розробки ручного введення, що надійшли електронною поштою, або з головної бази АСФІМІР чи відібрати всі розробки, які є в головній базі АСФІМІР у відповідних галузях досліджень КНР.

Сформований інформаційний масив може бути відправлений користувачу у вигляді друкованого звіту на паперовому носії, в електронному вигляді у форматі текстового Word-файлу чи в інтернет-форматі.

Прийом і передача інформації про розробку/технологію виконується в повному чи вкороченому форматі. У вкороченому форматі відсутні відомості про розробника, власника і автора розробки/технології.

Будь-який елемент відібраного масиву можна аналізувати, редагувати, доопрацьовувати і виконувати інші необхідні дії.

Після редагування і перегляду сформований інформаційний масив надсилається користувачу, в нашому випадку в Китай за адресою Центру трансферу технологій.

Програмне забезпечення системи розроблено в середовищі ліцензійного матзабезпечення Visual FoxPro 8.0 і працює цілком автономно в середовищі Windows.

Розглянемо основні режими роботи системи з віддаленим користувачем іншої країни. Процедура прийому/передачі інформації передбачає виконання декількох послідовних операцій:

Система з 2005 р. знаходиться в дослідній експлуатації. Географія запитів і пропозицій – Канада, Великобританія, Сербія, Російська Федерація, Україна, Республіки Казахстан, Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Таджикистан, Китайська Народна Республіка.

Література

  1. Воронькова І.П., Каретнікова Л.Х., Кушнір Г.Л., Мельник М.П., Кирилюк В.В. Автоматизована система інформаційного забезпечення (АСІЗ) механізму трансферу технологій // Науково-технічна інформація. – 2004. - N 4. – С. 30-33.
  2. Каретнікова Л.Х., Кушнір Г.Л. Галузевий міждержавний обмін науково-технічною інформацією // Науково-технічна інформація. – 2005. - N 2. – С. 5-7.
  3. Гончаренко А.П., Каретникова Л.Ф., Кушнир А.Л. Автоматизированная информационная система для обеспечения информационных потребностей разработчиков и потребителей инновационных технологий // Винахідник і раціоналізатор. – 2006. - N 12. – С. 5-9.
  4. Гончаренко А.П., Каретникова Л.Ф., Кушнир А.Л. Автоматизированная информационная система как инструмент трансфера инновационных технологий // Актуальні питання та організаційно-правові засади співробітництва України та КНР у сфері високих технологій. Матеріали конференції. Київ, 2006. - С. 92-97.
  5. Каретникова Л.Ф., Кушнир А.Л. Автоматизированная система информационного сопровождения процесса трансфера технологий // Построение информационного общества: ресурсы и технологии. Тез. докладов и информ. материалы XII Междунар. науч.-практ. конф. - Киев, 2007. – С. 38-42.
  6. Борисова Л.Ф., Петров И.Л., Рябоченко В.А., Федоров В.И., Гончаренко А.П., Каретникова Л.Ф., Кушнир А.Л. Некоторые аспекты формирования общей информационной инфраструктуры инновационной интеграции в СНГ в целях научно-информационного обеспечения и информационно-аналитического сопровождения межгосударственных научно-технических программ и инновационных проектов // Построение информационного общества: ресурсы и технологии. Тез. докладов и информ. материалы XII Междунар. науч.-практ. конф. - Киев, 2007. – С. 5-10.
  7. Каретнікова Л.Х., Кушнір Г.Л. Деякі аспекти міжнародного науково-технічного співробітництва України // Науково-технічна інформація. – 2007. – N 2. – С. 7-13.