Світові наукові та технологічні тренди у сфері забезпечення національної безпеки

  Завантажити файл

 

http://doi.org/10.35668/978-966-479-109-7

Кваша Т. Світові наукові та технологічні тренди у сфері забезпечення національної безпеки: аналітичні матеріали [Електронний ресурс] / Тетяна Кваша. – К.: УкрІНТЕІ, 2019. – 107 с.

ISBN 978-966-479-109-7 (Online)

УДК 001.18; 002.513.5; 355/359-356.252.5

Кваша Тетяна Костянтинівна — заввідділу ДНУ “Український інститут науково-технічної експертизи та інформації”, вул. Антоновича, 180, м. Київ, Україна, 03680; +38 (044) 521-00-74; kvasha@uintei.kiev.ua; ORCID: 0000-0002-1371-3531

Резюме. Відносна простота «холодної війни» поступилася місцем ряду криз та конфліктів, під час яких використовується і нове, і заборонене озброєння, У світі почали посилюватися загрози, пов’язані із хімічним, біологічним, радіологічним та ядерним озброєнням. Триває застосування хімічної зброї в збройних конфліктах, що підкреслює крихкість існуючих угод ізконтролю за озброєнням. Держави, що володіють ядерною зброєю, продовжують її розвивати і модернізовувати. Всі провідні країни світу включилися в гонку за штучним інтелектом, усвідомлюючи як надані їм конкурентні переваги, так і небезпеку для країни, що відстане у цій гонці. Розроблення систем штучного інтелекту в провідних країнах світу ведеться як у цивільній сфері, так і в рамках проектів з військової робототехніки, що здійснюється військовими відомствами.
Сьогодні дослідження безпеки вимагають комплексного підходу, який враховує як динаміку озброєння (ядерного, звичайного, космічного тощо), видів та методів ведення війни, так і напрямів наукових і технологічних досліджень у військовій сфері.
В цій роботі наведені напрями проведення наукових досліджень і нових технологій у сфері озброєння і військової техніки на основі аналізу публікацій міжнародних аналітичних, консалтингових агентств, державних органів влади зарубіжних країн за напрямами: інформаційно-комунікаційні технології, аерокосмічна сфера, системи оперативного бойового управління, зв’язку, комп’ютерів, розвідки, біотехнологічна зброя. Наведено драйвери і проблеми розвитку відповідних галузей. Також представлено напрямки військових наукових досліджень у США, Великій Британії, Ізраїлі, ЄС.
Основна мета – визначити авангардні світові напрями наукових і технологічних напрацювань у сфері озброєння і військової техніки для розвитку національних збройних сил України, удосконалення організації наукових досліджень і забезпечення національної безпеки держави.
Основними інноваціями в області озброєнь є комплекси взаємодії машин і військовослужбовців, безпілотні бойові машини і роботи, автономна зброя, гіперзвук, спрямована енергія, а також соціальні технології, такі як «управління талантами», тобто розвиток творчого потенціалу та залучення військовослужбовців і співробітників оборонних підприємств в інноваційний процес.
Темпи змін будуть найбільш стрімкими впродовж наступних 20 років у комп'ютерній сфері та робототехніці. «Закон Мура», в якому йдеться про те, що пропускна здатність і швидкість комп'ютерів подвоюються кожні 18-24 місяців, можливо і перестане діяти, але швидкий прогрес, ймовірно, продовжиться. Сім категорій військових технологій, швидше за все, теж зазнають зростання, але меншими темпами – хімічні датчики, радіозв'язок, лазерний зв'язок, радіочастотна зброя, нелетальна і біологічна зброя. Ще 19 категорій ключових військових технологій, що включають в себе сенсорні технології або основні компоненти збройових платформ, таких як наземні бойові машини, літальні апарати, кораблі і ракети, швидше за все, будуть розвиватися лише з помірними темпами.

Ключові слова: новітнє озброєння і військова техніка, глобальні технологічні тренди, драйвери, ринкові перспективи.

Українська

 

  • Національна академія педагогічних наук України
  • БД «Технології України» 
  • БД “Науково-дослідні, дослідно-конструкторські роботи і дисертації України”
  • БД «Інноваційні технології та розробки»
  • БД «Наукові періодичні видання МОН України» 
  • БД  «Науково- технічні заходи»